Menetjavító, csavarkiszedő
Amikor minden a tervnek megfelelően zajlik, addig tökéletes: fogjuk a csavart, becsavarjuk, és mint a kínai használati utasítás mondja...
A csavarral történő anyag rögzítésnek számos előnye van: tartós, nagy teherbírású és oldható.
A csavar gyakorlatilag egy henger, aminek a palástja csigavonalban bordázott. Ez a fogadó rész és/vagy a csavaranya megfelelő menethornyába illeszkedik.
Amíg minden a tervnek megfelelően zajlik, addig tökéletes: fogjuk a csavart, beillesztjük a menetbe, becsavarjuk, és mint a kínai használati utasítás mondja: összerak, meghúz, kész!
A probléma ott kezdődik, ha sérül a menet vagy a fej. Innentől kezdve az egész elv kuka, hisz ha nincs mibe belecsavarni vagy amit megfogjunk, lehet a mienk a világ legpompásabb csavarja, semmire nem megyünk vele.
A menet sérülhet rengeteg dologtól: nem megfelelő nyomaték - akár túlhúzás - kopás vagy korrózió.
Ha csak egy anyáról van szó, az ember könnyen elhajítja, és keres egy másikat. De ha a menet magában a szerelendő vagy összerakandó darabban van, mindjárt más a helyzet. És ez általában nagy értékű, nagy méretű daraboknál szokott előfordulni, hogy még csak véletlenül se gondolhassunk rá, hogy nem baj, van másik.
Ilyenkor is létezik megoldás, elő a csodafegyverrel!
A menetjavító
A menetjavító betétek általában rozsdamentes acélból készülnek, és gyakorlatilag minden iparágban felhasználhatók. Kis nyírószilárdságú anyagok (pl alumínium) meneteit erősíthetjük vele, illetve tönkrement kopott menetek javítására valók.
Használata:
először ki kell tisztítani a sérült menetet egy csigafúróval, majd a beépítéshez egy menetfúróra lesz szükség. Ezzel kell elkészíteni a menetet, de mindenképp érdemes fúró-olajat is alkalmazni. Ez segít, hogy ne melegedjen nagyon fel a fúrónk.
Ezután a betétet a beépítő szerszámra kell helyezni, és beállítani a mélység határoló gyűrűt.
Óvatosan, nagyon enyhe nyomással kell betekerni a betétet egészen addig, amíg az utolsó menet ½-¼ fordulattal a felszín alá kerül.
A szerszámot most le kell emelni a beépítő-fülről, elforgatni 90 fokban s kihúzni egyenesen. A beépítő fül letörésére szükség lehet, ezt vagy a készletben lévő szerszámmal, vagy egy hosszú csőrű fogóval tudjuk megtenni.
Csavarkiszedő
A csavarozás világában a tönkrement menetek mellett a másik nagyon bosszantó probléma az elnyírt, beszakadt csavarfejek témaköre. Az oldhatóságot dobhatjuk ezzel kukába , hisz ha nincs meg, vagy deformálódott a csavarfej, aligha csavarjuk ki.
Leleményes megoldások születtek erre a problémára is, amivel akár otthon könnyen megoldhatjuk.
Maga a csavarkiszedő egy kis készlet, amiben különböző méretű kúpos fejek vannak, rajtuk durva, érdes balmenet. Ezeket leginkább tönkrement imbusz és keresztfejű csavarok kiszedésére használhatjuk.
A csavarkiszedő használata úgy történik, hogy a kikopott csavarfej közepébe egy kis lyukat fúrunk. Mivel fémfúrásról van szó, a fúró olaj itt is jól jön, hűtés, kenés okán. Éppen pár milliméter is elég, ezután a balmenetes fejet elkezdjük belehajtani. Néhány fok után megszorul és elkezdi kimozdítani a csavart. A kihajtó forgatható villáskulccsal vagy akkus csavarhúzóval is.
Ha kell, használjunk csavarlazítót, nehogy a szerszámot is beletörjük, mert az olyan kemény, hogy abba lyukat biztos nem fúrunk már.
Léteznek univerzális kihajtó fejek is, ezeket is megpróbálhatjuk, mielőtt lyukat fúrunk a csavarba.
Ezek a kis szerszámok nem drágák, és ha sokat csavarozunk otthon, mindenképpen megéri beszerezni egy kis készletet, hogy beszakadt csavar esetén se jöjjünk zavarba.