Fűkasza és szegélynyíró
Ez a két gép - a szegélynyíró és a fűkasza - hasonló elven működik, akár rokonoknak is tekinthetők. Hasonló a felépítésük, mindkettőnél...
Ez a két gép - a szegélynyíró és a fűkasza - hasonló elven működik, akár rokonoknak is tekinthetők. Hasonló a felépítésük, mindkettőnél egy meghajtó motor forgat egy erős nylon/damil szálat. Ez vágja el a növények szárát, nagyon praktikus, mivel akadályba ütközve nem törik, csak leszakad a végéről egy darab.
Emiatt alkalmasak kemény tárgyak (betonszegély) körüli fű nyírására, nem probléma, ha a magas fűben pl. kőbe akad a gép.
A hasonlóságok mellett azonban komoly különbségek is vannak a gépek között.
Szegélynyíró
Kisebb teljesítmény, könnyebb kialakítás jellemzi. Vágószélessége, vágási teljesítménye kicsi, nem is arra találták ki, hogy focipályát kaszáljunk vele. A gyepek széleinek rendbetételére, egyenesre igazítására való. Emellett a virágágyásoknál, sziklakertekben vehetjük még jó hasznát.
Elektromos motorral szereltek, mely kis teljesítményű, de nagy fordulatszámú. Nincs rajta hajtólánc vagy áttét: a motor kimenő tengelyén forog a damilos vágó dob.
A motor csekély ereje miatt nagyon kell figyelni, hogy ne fojtsuk le; ez könnyen tönkreteszi. A motor túlmelegszik, hűtése romlik, hamar tönkremegy, Mivel gondozott kertek, pázsitok szegélyének igazítására való, egy erős szárú gyom is könnyen megállítja a dobot.
A damil adagolható kézzel vagy automatán is, ez modellektől függ.
A szegélynyírók kifejezetten könnyű kialakításúak, csöndesek, könnyű velük dolgozni. Azonban a bevethetőségük korlátozott. Ha igazán dzsungellel van dolgunk, akkor nincs más választás, mint feljebb lépni a teljesítmény létrán.
Fűkasza
Jóval robosztusabb felépítésű mint a kistesója, és rengeteg változatban, teljesítménnyel kapható. Létezik elektromos és benzinmotoros változat. Ez az a szerszám, amit a köztereken kaszáló kommandóval azonosíthatunk, és különösen nagy területek nyírására alkalmas. Noha univerzális szerszám, mégis inkább árokpartok, elvadult területek esetén érdemes bevetni. Az egyenes pázsitok nyírására a hagyományos tologatós fűnyíró javallott, egész egyszerűen azért mert egyenesen nyírni a vállra akaszthatós fűkaszával nagyon nehéz, sok gyakorlatot igényel.
A legtöbb modell esetén a damilos vágófej késes tárcsára is cserélhető, ami különösen nagy segítség, ha elvadult, gazos területet akarunk rendbe tenni.
Rengeteg típus közül választhatunk, árban is széles skálán mozognak ezek a gépek. A kisebb teljesítményűek benzines és akkus változatban is kaphatók, de a nagy, ipari darabok kizárólag benzin motorosak. Kétütemű vagy négyütemű motorral rendelkező gépet is vásárolhatunk, attól függően, mire, hogyan használnánk.
A kétütemű motor jellemzően igénytelenebb, könnyebb karbantartani. Nagyobb a fordulatszáma is, jobb teljesítményt nyújt. Lejtős talajon is jól használható. Cserébe zajosabb, büdösebb, nagyobb a károsanyag kibocsátása és megfelelő arányú benzin-olaj keveréket igényel a működéshez.
A négyütemű motor csendesebb, takarékosabb, de maga a motor bonyolultabb. Karbantartása drágább, több a meghibásodási lehetőség. Előfordulhat hogy lejtős talajon használva nem megfelelő a kenés. Emellett a folyamatos, magas fordulatszámmal történő munkát sem bírja jól, ha ilyen területünk van, inkább a kétütemű motor lesz a barátunk.
Tudni kell hogy ezek a gépek elég nehezek, hangosak, a velük való munka megterhelő. így azt is figyelembe kell venni, ki fogja használni, mennyire fitt, jó fizikumú a gép majdani kezelője. Különösen a vágótárcsával szerelt gépek baleset veszélyesek, ha elfárad a karunk, nem tudjuk már a gépet tartani, az könnyen okozhat sérülést.
Melyiket válasszuk?
Az első szempont a használat: pázsitszegély vagy gazos kert? Ha erre megvan a válasz még mindig elveszhetünk a tömérdek modell és a lenyűgöző választék óceánjában. Ekkor kell szűkíteni a találati listát: lejtős vagy sík terület? Mennyi ideig üzemel folyamatosan? Ki fogja lengetni?
Ha megvannak a válaszok, akkor könnyen találunk egy olyan gépet, ami hosszú évekig tesz jó szolgálatot a ház körül.