Csővágó olló, görgős csővágó
Ez a témakör inkább a specialistákat fogja érdekelni. Aki sokat dolgozik különféle csövekkel, víz- gáz vagy fűtésszerelő babérokra tör...
Ez a témakör inkább a specialistákat fogja érdekelni. Aki sokat dolgozik különféle csövekkel, víz- gáz vagy fűtésszerelő babérokra tör, semmiképpen nem nélkülözheti ezeket a szerszámokat. De ha nagy kertünk van, öntöző rendszert szeretnénk összerakni, akkor is jó szolgálatot tehetnek. Aki már próbált elfűrészelni egy kicsit masszívabb KPE csövet, az ismeri az érzést…
Mindkét szerszám csövekhez való, de természetesen nem mindegy, mikor melyiket használjuk. A tömlők, műanyag csövek vágásához, darabolásához a csővágó olló fog kelleni. A réz- acél- vagy bronz csöveket pedig a görgős csővágóval fogjuk tudni megfelelő méretre vágni.
A csővágó olló
Ezzel a kis szerszámmal egyszerűen, komoly izomerő alkalmazása nélkül vághatunk csöveket, tömlőket. A különböző ollók különböző nagyságig nyithatók; ezt érdemes ellenőrizni, hogy a kiválasztottunk hány mm átmérőjű csövekkel képes megbirkózni.
A pengék általában acélból készülnek és maga a csővágó olló is pár fokozatban állítható. Egy egyszerű áttét segíti a könnyű, gyors vágást. Az eszköz abban is nagy segítség, hogy a vágási felület egyenes legyen, ami alapvető ha toldani akarjuk a csöveket. A toldó elemek nem tolerálják a rágott, sorjás, egyenetlen csővégeket, nem fogjuk tudni szivárgás mentesen összeilleszteni a csöveket.
Egyszerű, biztonságos, akár egy kézzel is könnyen használható szerkezet. A legtöbb változat csukott állapotban összezárható, így nem nyúlunk véletlenül a pengébe, nem okoz sérülést. Nyitáskor viszont automatikusan szétnyílik, ami egykezes használatkor különösen előnyös.
Profik tippje, hogy a használat során, amikor a csővágó olló pofái közé helyezzük a csövet, szorítás közben érdemes egy kicsi, negyed fordulatot mozdítani a csövön. így a keményebb és a lágyabb anyagból készült csöveket is könnyen és szétlapítás mentesen tudjuk vágni.
A kör alakú profil megőrzése mindenképp fontos, ha a csövet csatlakoztatni vagy toldani szeretnénk. A fogadó oldalon minden esetben kör alakú cső hely van, nem lapos tojás, ovális vagy elipszis.
Görgős csővágó
Műanyag és réz csövek vágásához kifejlesztett kéziszerszám.
Úgy dolgozik mint egy pici, éllel felszerelt satu. A szerszámot magát ráillesztjük a csőre, megszorítjuk annyira hogy a vágókerék bele karcoljon a vágandó darabba, és elforgatjuk körbe.
Minden egyes megtett kör után szorítunk egyet a szerszámon, amíg el nem vágtuk a csövet.
A görgős csővágók általában stabil, strapabíró szerkezetek. A vágókerék különböző méretekben és anyagokhoz választható, cserélhető. A görgős csővágó erejét az adja, hogy a pengével szemben ellennyomó görgők tartják a munkadarabot, és a masszív orsóval tudjuk az egész szerkezetet annyira összeszorítani, hogy a penge miliméterről milliméterre el tudja vágni akár a rozsdamentes vagy szénacél csöveket is.
A szerszám végén általában találhatunk egy V alakú lyuk tágítót, amit arra lehet használni, hogy a cső belső pereméről eltávolítsuk a sorját. (A műanyag csöveknél ez egy éles késsel vagy szikével is megoldható.)
Markolatuk csúszásmentes, stabil fogást kínál, és tartós védelmet is nyújt a szerszámnak, hisz nem ritka, hogy párás, vizes közegben kell vele sokat dolgozni.
Ez a kis szerszám nagyon praktikus, különösen azokban a helyzetekben,. amikor a csövet nem tudjuk mozdítani, hanem a helyén kell méretre vágni. Szinte bárhova befér, pontos, precíz munkát lehet végezni vele. A cserélhető fej illetve penge nagyon praktikus, mindig az adott csőtípushoz valót tudjuk használni.
Mindkét eszköz egy kicsit specialista szerszám, de praktikusságuk és alacsony áruk miatt érdemes beszerezni őket, ha úgy hozza a sors, hogy csövekkel, tömlőkkel kell dolgozzunk, akár csak a kertben vagy a ház felújítása során.