Csavarfejek - csavarhúzók
A csavarokat két tárgy egymáshoz rögzítésére használják. A csavarhúzó pedig az a kéziszerszám, ami a csavar vezetéséhez kell, a vége...
Csavarok - egy kis történelem
Először is, bár egyértelműnek tűnik, hogy mi is az a csavar, azért definiáljuk:
- a csavar minden olyan tengely, aminek horony van az erre a célra kialakított felületén, a fején. Na ugye, hogy így sose gondolt rá az ember, ellenben tökéletes válasz lenne egy tévés kvízben, még sokat látott Vágó Úr is hanyatt esne tőle.
A csavarokat két tárgy egymáshoz rögzítésére használják. A csavarhúzó pedig az a kéziszerszám, ami a csavar vezetéséhez kell, a vége pontosan illeszkedik a csavarfej hornyába.
A csavar története a korai idők ködébe vész, nem talált eddig senki ráérő tudós bizonyítékot arra, hogy ki és mikor találhatta fel. Azonban arra rájöttek, hogy az első példányok fából készültek, és a préseléshez, korai olaj- és szőlőprésekben használták őket.
A fémcsavarok először a 15. században jelentek meg, a hozzájuk való anyával együtt.
Ha a korai időkről nincs is sok adatunk, a tömegtermelés kezdetét pontosan ismerjük. 1770-ben egy angol hangszerész konstruált egy csavarkötő esztergát. Ezt tovább tökéletesítették, fejlesztették, 1797-ben és 1798-ban már a pontos méretű menetes csavarok tömeges gyártása is lehetővé vált.
A csavarfejek evolúciója is érdekes, először a négyzetes meghajtású csavarokat gyártották, Robertson csavar néven. Az elhíresült Philips csavar ugyanígy négyzetes, azonban az autógyárak sorain használt csavarhúzóval volt kompatibilis.
A hatlapú csavar is hamar megjelent a hozzávaló kulcsokkal együtt. Itt a csavar feje egy hatlapú lyuk, amibe illő csavarhúzó az imbuszkulcs.
És ha a csavarokat használni is akarjuk, elő a csavarhúzókkal!
A csavarhúzó fejlődése
Érdekes belegondolni: manapság a csavarhúzó az egyik legegyszerűbb alapszerszám, mégis mire a mai formáját elérte, átment pár fejlődési stáción. Az első lapos fejű fogantyús pengét 1744-ben alkották, ez tekinthető a mai csavarhúzók ősének. A kézi csavarhúzók 1800 környékén jelentek meg és terjedtek el.
A csavarhúzó története szorosan összekapcsolódik az elektromossággal. Természetesen kézi erővel is lehet csavarokat meghúzni és lazítani. Azonban az igazi előnye ennek a rögzítő technológiának akkor mutatkozik meg, amikor a kézi erőnél jóval többel, géppel tudjuk a csavarokat meghúzni.
A csavarhúzókat a hozzájuk tartozó csavarokról nevezzük el. Az egyhornyú csavarhoz való a lapos csavarhúzó, a kereszthornyoshoz pedig - meglepi - a kereszthornyos csavarhúzó. Ez úgy látszik, túl hosszú volt, így a népnyelv hamar átváltoztatta csillag csavarhúzóra.
Van még egy verzió, ami a szép magyar pozidrive névre hallgat, lánykori nevén kereszthornyos pozidrive csavarhúzó. Ez voltaképpen kereszthornyos, de a kereszt horonyban további négy kisebb vágatot alakítottak ki. Ezzel több a kapcsolódási pont a csavar és a csavarhúzó között, jobban meg lehet húzni anélkül, hogy a szerszám a horonyból kiugrana.
Ezekkel azért fontos tisztában lenni, hogy a megfelelő csavarhoz a megfelelő típusú és méretű csavarhúzót használjuk. Nem csak azért, hogy megfelelően meg tudjuk húzni. Az is fontos, hogy ne nyírjuk szét a csavarfejet; hisz a csavarozás lényege, hogy oldható kötés. De ha szétnyalattuk a csavarfejet pl. egy kisebb csavarhúzóval, ami könnyen roncsolja a hornyot, akkor azt nem oldja más már, mint a flex (illetve a sérült csavar kiszedők, de az más téma).
A barbárság felső fokaként jellemezhető az a gyakorlat is, amikor a kereszthornyos csavart egy kisebb lapos csavarhúzóval vegzálunk.
Ha kézi csavarhúzót használunk, és nem örököltünk egy árva szerszámos ládát se, akkor érdemes venni egy kisebb készletet. A nyelet is nézzük meg: ne legyen csúszós, bénán fogható, mert sokszor fogjuk olajos, koszos kézzel markolászni. Az átlátszó műanyag nyelek felejtősek: lehet jól néznek ki (bizonyos esztétikai skálán), de könnyen törnek, pattannak.
Ha sokat használjuk, a csavarhúzó is használódik, kopik. Az él reszelgetése, köszörülése nem fog jó eredményt hozni, nem lesz pontos az illeszkedés, csak azt érjük el, hogy kinyírjuk a csavarokat (is). Ha ez van, tovább kell lépni - nem akkora beruházás: inkább lepjük meg magunkat egy új szerszámmal.