Ezek a legfontosabb felújítási munkák tavasszal
Olyan kül- és beltéri felújítási munkákat gyűjtöttünk össze, amiket tavasszal a legjobb elvégezni. Lassan kezdetét veszi a nagybetűs TAVASZ...
Lassan fellélegezhetünk, hiszen maximum 2-3 hét és kezdetét veszi a nagybetűs TAVASZ. Ebből az apropóból, még a tavaszi nagytakarítás előtt érdemes elvégezni néhány beltéri munkálatot.
Ha végre magunk mögött hagyhatjuk a mínuszos reggeleket, és a csípős nappalokat, akkor pedig irány a kert!
A cikkben olyan kül- és beltéri felújítási munkákat gyűjtöttünk össze, amiket tavasszal a legjobb elvégezni. Nézzük is őket!
Lassan fellélegezhetünk, hiszen maximum 2-3 hét és kezdetét veszi a nagybetűs TAVASZ. Ebből az apropóból, még a tavaszi nagytakarítás előtt érdemes elvégezni néhány beltéri munkálatot.
Ha végre magunk mögött hagyhatjuk a mínuszos reggeleket, és a csípős nappalokat, akkor pedig irány a kert!
A cikkben olyan kül- és beltéri felújítási munkákat gyűjtöttünk össze, amiket tavasszal a legjobb elvégezni. Nézzük is őket!
#1 Fesd újra a falakat
Ha kinézel az ablakon, és látod, hogy a téli szürkeség helyét felváltja a vibrálóan kék ég, és a zöld fű, valószínűleg viszket majd a tenyered, hogy ezt a színkavalkádot valahogy viszontlásd belül is.
Viszont, ha csupán unod a színeket, de maga a fal szép állapotban van, a felesleges pénzkidobás helyett inkább dobd fel az enteriőrt színes dekorációkkal. Ha viszont már érik az újrafestés, akkor előtte érdemes kitalálni, milyen koncepció mentén is akarod kialakítani a belsőt, és milyen színeket kombinálj.
A fehér például nagyon jól mutat a türkizzel és a mentazölddel. Ugyanakkor a szürke falakhoz illenek a fehér bútorok, kiegészítők.
A zöldhöz nagyon jól megy a föld szín, és a fa kiegészítők, a pasztellkék falakhoz pedig a fehér és az arany kiegészítők.
Ha szereted a bolondos, vidám színeket, a sárga és a zöld, a kék és a zöld valamint a narancssárga és a zöld is jó párosítás lehet.
Vedd alapul, hogy milyen színű bútoraid vannak, és ahhoz igazítsd az új falszínt. Találj ki egy koncepciót, és ezt kövesd végig az enteriőrben.
Festésnél figyelj arra, hogy ha már négy-öt előző réteg van a falon, akkor kapard le a régi festéket és gletteld le az esetleges hibákat. Ezután mosd le a falakat, a maradék festéket pedig spatulával távolítsd el.
Figyelj arra is, hogy mindig két réteg festéket kell felkenni, tehát ha egy 1 literes kiszerelést veszel, ami 8 négyzetméteres felületre elég, az valójában csak 4 négyzetméter, hiszen el kell osztani kettővel. Érdemes a nagyobb felületekre nagyobb teddi hengert választani, valamint ne feledkezz el a vizes vödörről és a takarófóliáról sem.
#2 Tereprendezés
Vigyázó szemünket most vessük az udvar felé.
Tél után bizony van mit takarítani, rendezni a kertben, így mielőtt friss gyepet, virágot ültetnél, fontos a tereprendezés. Ellenőrizd a fákat és a bokrokat: távolítsd el róluk a sérült, törött ágakat.
Ha vannak elvadult cserjék, bokrok, valamint olyan ágak, amik rálógnak az épületre, vagy veszélyesek, azokat érdemes még a tavaszi rügyezés előtt, de már a fagy után lefűrészelni.
Az előző cikkünkben írtunk már a talajvizsgálatról és annak fontosságáról. Évente egyszer érdemes megnézni, hogy a talajban megfelelő- e a pH-egyensúly. (A savas talaj 4,5-5,5 pH-értékű, a lúgos talaj nagyjából 7,5-9 ph-értékű).
Ezt ioncserélt vízzel és lakmuszpapírral érdemes megmérni, 1:3 arányban. Ha a talaj savas, akkor érdemes lúgosítani, ha pedig lúgos, meszes, akkor savanyítani kell, vagy a talajnak megfelelő növényt kell választani.
A tavasz szuper időszak a gyomirtásra is, főképp a tarackot, valamint egyéb, invazív fűfajtákat érdemes akár kapálógéppel is kiásni. Ezután pedig, az új gyep telepítése előtt ki lehet egyenlíteni a talajt gereblyével.
Ezután jöhet a pázsit ültetés, amiről bővebben a linkre kattintva olvashatsz.
A fák köré és a növényágyásokba tehetsz egy centiméter vastagságban friss mulcsréteget. Azonban ügyelj arra, hogy a mulcs ne érjen a fa törzséhez.
Ez nem csak széppé, rendezetté teszi a területet, de segít megtartani a nedvességet a talajban, nyáron megfelelő hőmérsékletet biztosít a gyökereknek, télen pedig szigetel. Amikor pedig a mulcs lebomlik friss, szerves anyag jut a talajba.
#3 Ellenőrizd az öntözőrendszert
Amikor a hőmérséklet is ideális, kapcsold be az öntözőrendszert. Nézd meg, hogy megfelelő-e a nyomás, nem fagytak-e el a csövek télen, illetve, hogy nem ereszt-e valahol a rendszer.
Ha csak egy egyszerű locsolócsöved van, arra is érdemes egy pillantást vetni, mielőtt még gőzerővel locsolni kezdesz.
(Ha pedig új öntözőrendszerre van szükséged, a linkre kattintva tudsz vásárolni a Weldman webshopjából.)
#4 Vizsgáld meg a kocsifelhajtót
A hó és a só bizony megviseli a felhajtót, így időszakosan meg kell vizsgálni. Ha megfelelően van lerakva a térkő, akkor egy évtizedet is kibír anélkül, hogy bármit újra kelljen csinálni, azonban a nem szakszerűen telepített felhajtó már gondokat okozhat.
A legnagyobb gondot a vízzáró és vízáteresztő rétegrend (nem) megfelelő kiválasztása okozza. Sokszor ugyanis figyelembe sem veszik, hogy milyen a talaj, pedig ez talán az egyik legfontosabb a térkövezésnél.
Legtöbbször vízáteresztő rétegrend javasolt, valamint megfelelően el kell tudni vezetni a vizet, másképp a felhajtó "medencévé" változik.
Így pedig később nyomvályúk alakulhatnak ki a kerekek alatt.
Az aszfaltozott kocsifeljárón szintén az a fontos, hogy meg legyen oldva a vízelvezetés, máskülönben a beton bereped és eldeformálódik.
Ha pedig mindent megjavítottál, és készen áll a kerted, akkor kezdődhet majd a nyári grillszezon, amihez a kerti bútorokat és a grillkészletet nálunk is megvásárolhatod!