Szerszámok, amik nem hiányozhatnak a garázsból
Egy férfi számára a garázs egy olyan, mint egy szentély. És mint olyan, nem hiányozhatnak belőle bizonyos szerszámok, valamint a rendszerezés...
Egy férfi számára a garázs egy olyan, mint egy szentély. És mint olyan, nem hiányozhatnak belőle bizonyos szerszámok, valamint fontos a megfelelő rendszerezés is.
Épp ezért a cikkben összegyűjtöttük azokat a szerszámokat, amiknek minden garázsban ott a helyük, valamint tippeket adunk arra vonatkozóan is, hogyan rendszerezd őket!
#1 Villáskulcsok, dugókulcsok és csavarhúzó készlet
A villás- és dugókulcsokra, valamint a csavarhúzókra előbb vagy utóbb mindenkinek szüksége lesz, akármit is szét vagy össze akar szerelni. Legyen szó akár bútorról, bicikliről, fűnyíróról vagy autóról, ezek a készletek nem hiányozhatnak a garázsodból.
Ha bármekkora méretű anyát akarsz lecsavarni, szükséged lesz egy villáskulcsra. Sima villáskulcsot egyébként már ritkán lehet kapni (és nem is túl praktikus), sokkal inkább elterjedtek az olyan kétvégű készletek, amelynek egyik vége csillag-, a másik villáskulcs; illetve két, különböző méretű villáskulcs. A méretét mm-ben adják meg, egy 4x5-ös villáskulcs egyik oldala például 4, a másik pedig 5 mm-es.
A dugókulcsokat hajtószárak és hajtókarok feszítésére, lazítására használjuk. A készlet úgymond "lelke" a krovakulcs vagy másnéven racsnis kulcs, melynek méretét, vagyis a befogást collban mérik. Az 1/8 colostól elkezdve az 1/4 coloson át az 1 colosig több, különböző méret van.
Talán mondanunk sem kell, de a csavarhúzó készlet szintén rendkívül fontos, már csak azért is, mert kvázi mindent csavar tart össze.
Fej alapján lehetnek:
- lapos (vagy egyenes) csavarhúzók
- csillagfejű csavarhúzók (PH csavarhúzóknak is hívják őket)
- speciális csillagfejű csavarhúzók (PZ csavarhúzóknak is nevezik)
- torx csavarhúzók
- illetve némileg kilógva a sorból vannak imbuszkulcsok is.
Ha autót nem is szerelsz, csillag-villás kulcsra, dugókulcsra, csavarhúzóra akkor is szükséged lesz a garázsban, így érdemes beszerezni belőlük egy készletet. No de menjünk is tovább!
#2 Multiméter
A multiméter szintén nélkülözhetetlen darabja kell, hogy legyen a szerszámkészletünknek. Az eszközt az elektromos áramkörök és alkatrészek tesztelésére tudod használni:
- feszültségmérésre (AC/DC),
- ellenállás- és folytonosság mérés,
- dióda tesztelésére (nyitófeszültség elvégzésére),
- illetve hőmérséklet- és kapacitás mérésre.
Segítségével megmérheted az autód akkumulátorát (ezzel tájékozódhatsz annak állapotáról), mérheted a hálózati feszültséget, az esetleges szakadásokat, stb. A használatához ugyan kell némi rutin és gyakorlás, de abszolút nem vészes elsajátítani.
#3 Nyomatékkulcs
Ha csak hobbi szinten is szerelsz autót, a nyomatékkulcsnak akkor is ott kell lennie a garázsban, a kezed ügyében, ugyanis rendkívül fontos szerszámról van szó.
Hiszen még egy olyan egyszerű dologhoz is, mint felni cseréje, pontosan meg kell határoznod, hogy milyen szorosra kell húzni a kerékanyákat. Egyéb esetben azt kockáztatod, hogy menet közben meglazul a kerék, ami akár súlyos balesethez is vezethet.
#4 Indítókábel
Az indítókábel némileg feketebárány, hiszen nemcsak a garázsban van rá szükség, hanem a közúton is. Hiszen bármikor előfordulhat, hogy égve hagyod a lámpát, és lemerül az akkumulátor, ami miatt meg kell bikázni a járművet.
Ha pedig most csak legyintenél, hogy veled úgy sem fordulhat elő, a legoptimistább esetben is 3 évente minimum egyszer lemerül az akksi. Szóval érdemes felkészülni a legrosszabbra, és mindenhová magaddal vinni az indítókábelt.
#5 Pumpa
Ha van otthon biciklid, akkor mindenképp szükséged lesz egy pumpára.
Ez lehet
- kézi pumpa,
- lábpumpa,
- mini- vagy teleszkópos pumpa,
- műhelypumpa,
- patronos pumpa,
- illetve vázpumpa is.
Vásárlás előtt viszont mindenképp nézd meg, milyen szelep van a kerékpárodon, ebből a szempontból szintén többféle van:
- a klasszikus, hagyományos bringakerék szelep,
- a tekerős, autó szelep,
- illetve egy a dunlop és presta szelepekhez.
Ha autókereket is szeretnél fújni, érdemes kompresszoros pumpát, vagy akár dupladugattyús, nyomásmérővel ellátott pumpát vásárolni.
#6 Hegesztő
A hegesztő használata gyakorlatot és odafigyelést igényel, azonban rendkívül sokrétű szerszám. A hagyományos hegesztők beállítása általában egyszerű, hiszen csak egy áramszabályozó pótméter van a gépen, valamint egy kijelző.
A hegesztéshez a hegesztőgépen kívül elektródára, elektródafogós munkakábelre, illetve testkábelre van szükség.
Akár kerítést, lépcsőt, korlátot vagy sarokelemet kell hegesztened, mindenképp kell egy hegesztőgép a garázsba.
#7 Polírozógép, csiszológép
A polírozás lényege, hogy a felületet minél egyenletesebbé, finomabbá varázsold.
Autótulajdonosok számára szinte kötelező a polírozógép, hiszen a segítségével valósággal újjá lehet varázsolni a lámpa búráját és a kasztnit - ám ehhez is kell némi gyakorlat. Szintén szuperül lehet használni a bútorok felújítására, fényezésére is.
Polírozni lehet fémet, fát, lényegében bármit, azonban ehhez megfelelő anyagú polírozót és adott esetben pasztát kell választani.
A sarokcsiszoló (avagy flex) igazi multifunkciós eszköz. Nagy segítség lehet a vágásban, csiszolásban, de akár a polírozásban vagy a tisztításban is; attól függően, milyen korongot teszel rá. A különböző korongokkal ugyanis lehet vágni fát, fémet, de akár téglát vagy betont is.
A falcsiszolók alkalmasak a glettelt falak, valamint a parketta csiszolására.
A rezgőcsiszoló jól használható nagy felületek csiszolására, az excentercsiszoló remek választás a szakembereknek, a multicsiszoló pedig - aminek a formája leginkább egy vasalóra emlékeztet - jó választás a sarkokhoz és a nehezen hozzáférhető helyekhez.
#8 Satu
Ha szeretnél vágni, fűrészelni vagy épp csak reszelni, akkor jó, ha valamihez rögzítve van a munkadarab. A satu segítségével a két szorítópofa közé fixen oda lehet szorítani fát, fémet vagy épp műanyagot, így "ő" lesz a garázsban a jobb kezed.
Annak függvényében, hogy a satut mire használod majd legtöbbször, érdemes speciális darabot választani, mert többféle létezik:
- kovácssatu,
- csősatu,
- párhuzamos satu,
- műszerész satu.
(Persze ezzel a lista nem teljes.)
A leginkább elterjedtebb darab egyébként a párhuzamos satu - ez szinte univerzálisan használható.
#9 Kalapács, gumikalapács
Végül, de nem utolsósorban itt van a kalapács, mindennek az alfája és omegája. Ha bármit be akarsz ütni, szegelni szeretnél, vagy erőt kifejteni, akkor bizony szükséged lesz rá.
Hogy ne legyen olyan egyszerű az élet, természetesen a kalapácsoknak is többféle fajtája létezik:
- szeghúzó kalapács,
- szegverő kalapács,
- gömbfejű kalapács,
- ékelőkalapács,
- ácskalapács,
- gumikalapács.
Neked nagy valószínűség szerint két kalapácsra lesz ezek közül szükséged: a szeghúzó kalapácsra és a gumikalapácsra.
A szeghúzó kalapács fejének egyik oldala beütésre való, míg a másik oldala szeghúzásra - ezzel pedig lényegében minden, kalapácsolással kapcsolatos munkafolyamatot lefedsz.
A gumikalapács pedig kiválóan alkalmazható az érzékenyebb anyagokhoz, azok kiegyengetésére, illetve beillesztésére. Ráadásul mindezt anélkül, hogy azok megsérülnének.