Nyári kerti munkák - ezekre érdemes figyelni
A nagy kertészeti projektek tavasszal vannak, de ahogy emelkedik a hőmérséklet, úgy veszítjük el lelkesedésünket a kerti munkák iránt...
Az igazán nagy kertészeti projektek tavasszal vannak, ahogy pedig emelkedik a hőmérséklet úgy veszítjük el a lelkesedésünket is a kerti munkák iránt. Pedig nyáron is akad bőven tennivaló a ház körül (és itt nem csupán a locsolásra gondolunk).
A cikkben megmutatjuk, mit kell tenned ahhoz, hogy egészen az ősz kezdetéig irigylésre méltó, virágzó kerted legyen.
#1 Ültess napraforgót, hogy becsalogasd a hasznos rovarokat
A legtöbb ember csak beáll néhány kép erejéig egy napraforgó tábla közepére, és eszébe sem jut az, hogy otthon, a kertben is ültessen. Pedig a napraforgók, amint elérik a körülbelül 15 centis magasságot, nektárt termelnek, végig a virágzásuk alatt. Ez pedig becsalogatja a hasznos rovarokat, a porzókat (méheket, lepkéket), de a kártevőket is.
Épp ezért, ha a gyümölcsfák közé is ültetsz néhány napraforgót, az elcsalogatja a gyümölcsfáidról a kártékony rovarokat. A napraforgót akkor érdemes kiültetni, ha a talaj hőmérséklete már elérte a 18 fokot. Az ültetési távolságnál figyelj arra, hogy legalább fél méter távolság legyen a növények között, hiszen a napraforgók akár 2-3 méter magasra is megnőhetnek.
Tipp: az ültetéshez szükséged lehet egy ültetőlapátra és kertészkesztyűre is. Mindkét terméket megvásárolhatod a webshopunkban.
#2 Ápold a rózsákat
Nyár elején rózsákba borulnak a kertek, ami gyönyörű látványt nyújt. Még a virágzás kezdete előtt, a májusi, kora júniusi időszakban érdemes esténként alaposan meglocsolni, főleg a fiatalabb növényeket. Ügyelj arra, hogy a leveleket ne öntözd meg.
Ha azt tapasztalod, hogy lisztharmat támadta meg a rózsát, akkor a lehető leghamarabb távolítsd el a fertőzött leveleket (ezeket ne add a komposzthoz, kerüljön a zöldhulladékba). Vágás után sterilizáld a metszőollót, nehogy átvidd a betegséget más növényekre is.
Amennyiben a rózsafát levéltetvek támadták meg, jó ötlet, ha csalánt forró vízbe áztatsz, majd hagyod két napig érni a vízben. Ezután a kellemetlen szagú löttyöt töltsd egy permetezőgépbe és permetezd le vele a növény leveleit.
Miután elszáradtak a virágok, óvatosan távolítsd el őket, így a rózsabokor nem hullajtja el a leveleit. Háláld meg neki az élményt egy kis tápanyag-utánpótlással, szervestrágyával, hogy jövőre még erőteljesebb legyen, és sok virágot hozzon.
#3 Mulcsozás
Biztosan megfigyelted már, hogy természetes környezetben, például az erdőkben, mezőkön mindig van valami, ami borítja a növényzetet. A mulcsozással kvázi mi is ezt a naturális talajtakarót másoljuk le. A mulcs lényegében bármilyen természetes anyag lehet, fűkaszálék, forgács, fakéreg, kőzúzalék, vagy lombból származó, nem mérgező levelek.
A mulcs távol tartja a gyomokat, megtartja a vizet, télen fűt, nyáron hűt, szóval egy rendkívül hasznos módszer a növények védelmére. Bomlásakor értékes tápanyagokkal látja el a növényeket, ráadásul a mulcsozott területen nem is kell nyírni a füvet, szóval még időt és munkát is spórolunk vele.
Mulcsozni pedig bármit lehet: a gyümölcsfákat, dísznövényeket, virágot, szilkakertet, magaságyásokat és a zöldségeket is.
Az ideális, ha 5 centiméternél nem vastagabb a takaró, így nem rohad, nem fülled be a növény. Valamint érdemes tudni azt is, hogy egy kiadós eső után a legjobb mulcsozni.
#4 Gyepápolás
Nyáron érdemes hetente egyszer füvet nyírni, ezzel ugyanis visszaszoríthatjuk a gyomokat. Ha huzamosabb ideig távol vagy, és megnőne a fű, akkor először a legmagasabb fokozatra állítva vágd le, majd a következő nyírások alkalmával fokozatosan csökkentsd a magasságot, így a fű úgymond levelesen nő majd.
Ne felejtsd el, hogy a jó fűnyesedéket fel tudod használni mulcs anyagként, így semmiképp se dobd a zöldhulladékba.
#5 Öntözés
Nyáron persze rendkívül fontos a zöldségek, gyümölcsfák, virágok és persze nem utolsósorban a gyep öntözése. Ha van rá lehetőség, érdemes fúrt kútból megoldani az öntözést, ezzel ugyanis hosszabb távon nemcsak pénzt spórolsz, de a növényeknek is jót tesz, hiszen rendszerint a csapvíz túlzottan vízköves, ami meszesedést okozhat. Ezt, főleg a savanyított talajt kedvelő növények, pedig igencsak rosszul tolerálják.
A legjobb este locsolni, amikor nincs hőség, napközben ugyanis a meleg elpárologtatja a vizet, így kvázi fölöslegesen öntözzük a növényeket. Figyelj a vízsugárra is: ne túl erős sugarat használj, inkább esőztetővel áztasd a növényeket.
+1 Takarítsd be a "munkád gyümölcsét"
Kora nyáron pedig itt az ideje, hogy betakarítsd a munkád gyümölcseit mint például a cseresznye, eper, szamóca, szeder és málna. A lehullott növényeket érdemes minél előbb eltávolítani a fa közeléből, hiszen könnyen gombásodhatnak. Júniusban érdemes egyébként mulcsozni a gyümölcsfák körüli talajt, így jobban magukban tartják a nedvességet.
Kerti szerszámokra van szükséged? Tekintsd meg a kertápolással kapcsolatos termékeinket webáruházunkban!