Melyik csiszológépet mire használd? Itt a nagy csiszoló-kisokos!
Melyik öregapától ne kaptuk volna meg, hogy csak az az igazi férfi, akinek van csiszológépe? Arról persze nem szólt a fáma...
Melyik öregapától ne kaptuk volna meg, hogy csak az az igazi férfi, akinek van csiszológépe? Arról persze nem szólt a fáma, hogy az öreg melyik csiszológépre gondolt, mivel egy csomó, különböző típus van: excenter, delta, sarok és a sort még folytathatnánk.
Aki csak most készül "igazi férfivá válni", és csiszológépet vásárolni, első blikkre össze is zavarodhat a sok készüléket látva. Épp ezért a cikkben megmutatjuk, hogy milyen csiszológép fajták léteznek, hogy melyiket mire tudod használni.
A sarokcsiszoló, avagy flex
Szinte nincs olyan ember, aki még ne hallott volna a flexről. Egy igazán sokoldalú kis cuccról van szó, hiszen - a nevével ellentétben - nem csak sarokcsiszolásra használhatjuk, hanem a fejektől függően vágásra, tisztításra és polírozásra is.
És itt álljunk is meg egy pillanatra, hiszen ezekben a kiegészítőkben rejlik a flex varázsa.
A sarokcsiszolóhoz ugyanis egy csomó, különböző korongot lehet kapni. Nézzük is meg őket:
Gyémánt vágókorong: különböző típusai vannak, némelyik betonvágásra alkalmas, valamelyik kerámiára, csempére, inoxra vagy vasalt betonra. Vásárlás előtt tehát érdemes érdeklődni, hogy a célodnak leginkább megfelelő gyémántkorongot válaszd.
Ha pedig egyszerre több mindenre is szeretnéd használni, akkor vannak gyémántszemcsés multikorongok is, ezzel akár aszfaltot, csempét, műanyagot, inoxot és fémet is vághatsz.
Fém vágókorong: a gyémántkoronghoz hasonlóan léteznek kifejezetten a fém vágására használt vágókorongok is.
Kefekészlet: a kefékkel a rozsdát és a lakkot távolíthatod el, valamint tisztíthatod a felületet.
Lamellás csiszolótárcsa: a bordó/tégla színű lamellás tárcsával a fát, a kékkel a fémet, a pirossal pedig a még keményebb anyagokat, például titánt lehet csiszolni.
Festékeltávolító csiszolókorong/négertárcsa: külsőre egy habszivacsra emlékeztet, az anyaga azonban már teljesen más. Ezeket festék és rozsda eltávolítására is lehet használni.
Polírozó: autókhoz használhatók a polírozószivacsok, illetve fémek, inox csiszolásához szintén lamellás csiszolót érdemes használni.
Drótkorong: a drótkorong segítségével a fémeket tisztíthatod meg a makacs rozsdától.
Betoncsiszoló: a betoncsiszoló egy érdekes képződmény, leginkább egy túlméretezett hamutartóra emlékeztet.
Fa/fém csiszoló: a fa csiszolásához szükség lesz egy tányérra, amit a flexre erősítesz. Erre tudod ráhelyezni a különböző szemcsézetű csiszolókorongokat.
Mire jó a sarokcsiszoló?
Szinte mindenre, igazi kis multifunkciós termék.
Sarokcsiszoló készülékeinket a linkre kattintva tekintheted meg.
Az excentercsiszoló
Az excenter, vagy forgó-rezgő csiszoló vibrálva, a tengelye körül vagy oldalt rezeg, emiatt szuperül használhatók például íves, domborulatos felületekhez. A kialakításuk miatt nagy felületeken érdemes őket használni, az átmérőjük általában 125 vagy 150 mm.
Mire jó az excentercsiszoló?
Nagyobb, íves vagy akár gömbölyű felületekre is kiválóan alkalmas, nagyon finom felületet lehet vele kialakítani. Viszont a kisebb sarkokhoz nem a legjobb választás.
Excentercsiszoló készülékeinket a linkre kattintva tekintheted meg.
A rezgőcsiszolók
A vibrációs vagy másnéven rezgőcsiszolóknak négyzet alakú talpa van, nagyobb felületek csiszolására, tisztítására is alkalmas. Akár a vastag, öreg lakk- és festékréteget is hatékonyan el tudják távolítani, ehhez persze megfelelő keménységű csiszolópapírra lesz szükséged.
A legjobban azonban az anyagok finomítására használható.
Mire jó a rezgőcsiszoló?
A rezgőcsiszoló jól használható nagyobb felületek, sarkok és élek csiszolására, tisztítására.
Rezgőcsiszolóinkat a linkre kattintva tekintheted meg.
A deltacsiszolók
A deltacsiszolók feje háromszög alakú, emiatt szuper választás az élek, sarkok, és az egyéb, nehezen hozzáférhető, kisebb felületek precíziós jellegű csiszolására, tisztítására. Pont ezért nem alkalmasak viszont a nagyobb felületekre, hiszen a kis mérete miatt ezek csiszolása sokkal hosszabb időt vesz igénybe.
Mire jó a deltacsiszoló?
A termék a kis sarkok és élek csiszolására, tisztítására alkalmas.
Deltacsiszolóinkat a linkre kattintva tekintheted meg.
A multicsiszolók
A deltacsiszoló nagyobbra nőtt testvére, a leginkább vasalóra emlékeztető multicsiszoló. Ezeknek ugyanúgy háromszög alakú fejük van, viszont nagyobbak, mint az előbb említett delta csiszolóké.
Ez azért is jó választás, mert a fejével a kisebb sarkokhoz is hozzá lehet férni, ahogyan a deltával, viszont a nagyobb fejnek köszönhetően kiterjedtebb felületek tisztítására, csiszolására is alkalmas.
Mire jó a multicsiszoló?
Kisebb (például sarkok) és nagyobb felületek csiszolásához, tisztításához lehet használni.
Multicsiszolóinkat a linkre kattintva tekintheted meg.
A szalagcsiszolók
A szalagcsiszolók már nem finomkodnak: ha igazán nagyot szeretnél "harapni" egy felületből, akkor ez a legjobb választás. Elsősorban fához kiváló, nagyon hatékonyan el tudja távolítani a vastag, öreg festék és lakkréteget.
Épp a durvasága miatt viszont nem javasoljuk, hogy domború, gömbölyű felülethez használd, valamint a sarkokhoz sem ez a legjobb.
Mire jó a szalagcsiszoló?
Gyorsan eltávolítja az anyagot nagyobb felületeken is.
Szalagcsiszoló gépeinket a linkre kattintva tekintheted meg.
A falcsiszológépek, vagyis a zsiráfok
A falcsiszológépeket a hosszú, hozzájuk csatolható száruk miatt zsiráfoknak is nevezik.
Főleg a felújításoknál jöhet jól, hiszen egyébként a fal csiszolása egy hosszú, időigényes, fárasztó és rohadt unalmas folyamat. A nevével ellentétben azonban nemcsak falakhoz lehet használni, hanem más, nagyobb felületekre is, például parkettára.
Mire jó a falcsiszoló?
Nagyobb felületek, például parketta vagy fal csiszolására.
Falcsiszoló gépeinket a linkre kattintva tekintheted meg.
A következő cikkünkben bemutatjuk, hogy milyen szemcseméretű és színű csiszolópapírt milyen anyaghoz és munkafázishoz érdemes használni.