Hogyan készítsd elő a kertedet tavaszra?
Ezeket a kerti munkákat érdemes elvégezni a tavaszi felkészítéskor a kertben, csak ennyi kerti szerszám szükséges hozzá - a tavaszi zsongás...
Már látszik a fény az alagút végén: lassan, de biztosan elmúlik a tél, és nekiláthatsz a kerti munkáknak. Lehet, hogy korainak tűnik, de hidd el: jobb előre felkészülni a március-áprilisi időszakra, és van, amit már most télen is elkezdhetsz.
A cikkben összegyűjtöttük, milyen kerti munkákat érdemes elvégezni, hogy felkészítsd a kerted a tavaszi zsongásra, és az egyes műveletekhez milyen kerti szerszámokra lesz szükséged. Nézzük is meg!
#1 Vedd szemügyre a talajt
Ha mindent jól csináltál, igazából csak az ősszel elkezdett munkát kell folytatnod, és újra átmozgatni a talajt. Nézd meg az időjárásjelentést, és ha több, fagymentes nap követi egymást, bátran ess neki egy kapával a földnek – de figyelj azokra a részekre is, amelyek felett esetleg ősszel átsiklottál.
Ha az új kertedet szeretnéd beültetni, akkor vizsgáld meg, milyen talajjal van dolgod.
Alapvetően hazánkban a három leggyakrabban előforduló talajfajta:
● a homokos,
● az erősen agyagos,
● vagy a közepesen agyagos talaj.
A homokos talajt könnyen felismerheted, hiszen kvázi homokszerű, nagyon jól lehet bele ültetni. Az agyagos talaj már picit más “tészta”: a felülete száraz, nehezen járja át a víz, úgyhogy alapos szellőztetést igényel.
A közepesen agyagos talaj pedig tulajdonképpen a két fajta kombója: ha ilyen van a telkeden, akkor szerencsés vagy, hiszen nagyon hálás földtípus.
Pro tipp: úgy állapíthatod meg a legkönnyebben, hogy a talaj lúgos vagy savas, hogy ecetet csepegtetsz a kiásott földre. Ha picit pezseg, akkor lúgos vagy semleges, ha semmi nem történik, akkor savas kémhatású.
Ez a későbbiekben fontos kis indikátor lesz, hiszen ennek segítségével tudod belőni, milyen növényeket tudsz majd ültetni a kertedbe.
Mire lesz szükséged?
Kapa vagy ásóvilla
#2 Nevelj beltéri növényeket
Mielőtt a magokat közvetlenül kiültetnéd, érdemes bent cserépben nevelgetni a csemetéket.
Az ember nem is gondolná, de rengeteg növényt el lehet kezdeni már bent nevelgetni, és később sokkal egyszerűbb lesz kiültetni őket (ráadásul a palánták igencsak hálásak lesznek érte).
Bent ültethető, csíráztatható magok például:
● a brokkoli,
● a kelbimbó,
● a karfiol,
● a fejes káposzta,
● a padlizsán,
● a kelkáposzta,
● a paprika,
● a paradicsom,
● és a görögdinnye is.
Amikor pedig eljön az ideje, hogy kiültesd a palántákat, úgy fognak majd nőni, mint a bolondgomba.
Milyen kerti szerszámok szükségesek?
Ültetőlapát
#3 A megfelelő magok kiválasztása
Szerencsére vannak olyan növények, amiket már közvetlenül márciusban is kiültethetsz, például:
● a sárgarépa,
● a vöröshagyma,
● a borsó,
● a petrezselyem,
● a hónapos retek,
● vagy akár a spenót is.
Ha más növényt is szeretnél ültetni, ökölszabályként azt érdemes tudnod, hogy a legtöbb fajta a semleges, enyhén savas talajt kedveli. Ha mégis lúgos a földed, változtathatsz a pH-értékén, például trágyázással is - ezért is fontos többek között a komposztálás.
Ha a talaj például savas, növelni kell a pH-értéket fahamuval vagy mésszel, ha pedig lúgos, akkor csökkenteni lehet tőzeg vagy komposzt hozzáadásával.
Milyen kerti szerszámokra lesz szükség?
Vasvilla
#4 Végezz általános kerttakarítást
Ha nincs fagy, már télen érdemes kihúzkodni a gazokat, hiszen ilyenkor sokkal könnyebb kihúzni őket a laza, felengedett talajból. Ebben az időszakban érdemes kialakítanod az ágyásszegélyeket is, valamint el tudod takarítani az elhalt ágakat, növényeket.
Milyen kerti szerszámokra lesz szükség?
Kesztyű, metszőolló, kézi fűrész
#5 Élesítsd és tisztítsd meg a kerti szerszámokat
Fontos, hogy a kerti szerszámokat is folyamatosan karbantartsd. A metszőollókon megtelepedhetnek a baktériumok és más gombák, amik aztán átkerülhetnek a növényekre, így fontos, hogy ezeket alaposan megtisztítsd.
Ezt elég egy egyszerű, nedves ronggyal áttörölgetni, de ha ez nem viszi le a rátapadt koszt, akkor használj nagyon finom szemcséjű vizes polírpapírt. Persze ezután ne felejtsd el szárazra törölni.
Az élezést pedig egy egyszerű köszörűkővel is elvégezheted.
A lapátokat, ásókat, kapákat, és a vasvillákat is érdemes megpucolni, mielőtt munkára fognád őket.
Először is, mosd el a szerszámokat forró vízben, majd drótkefével alaposan dörzsöld le róluk a szennyeződést. Szintén köszörűkővel élesítsd meg a szerszámokat, majd a fémet kend be kenőolajjal, a fát pedig forralt lenolajjal, így a szerszámok hosszú életűek lesznek.
Mi szükséges?
Köszörűkő, olajok, drótkefe, smirglipapír
#6 Nézd meg a kaput, és a kerítést is
A tavasz nemcsak a növényekre és a kertre vonatkozik, érdemes a kaput és a kerítéseket is górcső alá venni.
A hó, az eső, a téli fagy és a szél súlyos károkat képes okozni, így első lépésként ezeket érdemes felmérni. Ha valamelyik oszlop elkorhadt, elrozsdásodott, érdemes kicserélni, hiszen később kidőlhet és az állatok szabadon ki-be járhatnak majd a kertedbe.
Győződj meg arról, hogy a drótkerítés mindenhol illeszkedik-e, ha pedig nem, akkor érdemes ezeket házilag DIY-módon megjavítani.
A tavaszi készülődést tehát már most, a tél vége felé közeledve el lehet kezdeni: egy csomó olyan tennivaló akad a kertben, amit a plusz fokokban is el lehet végezni. Ha pedig kerti szerszámokra lenne szükséged, nézd meg a weldman.hu kínálatát!