Így legyen szép zöld a gyeped - szakember segítsége nélkül
A szomszéd fűje mindig zöldebb... volt. Ha most megfogadod az itt leírt tanácsokat, akkor te leszel majd az az irigyelt szomszéd, akinek...
Sokan irigykedve nézzük, ha egy-egy udvarban gyönyörű, magazinba illően friss, zöld a fű. Az ember azt hihetné, hogy ilyen neki úgysem lesz, pedig nem kell hozzá nagy tudomány, csupán egy kis odafigyelés. A cikkben épp ezért olyan egyszerű, bárki által könnyen használható tippeket gyűjtöttünk össze, amiket kezdőként is szuperül tudsz majd alkalmazni.
Nézzük is meg őket!
A szomszéd fűje mindig zöldebb... volt. Ha ugyanis elolvasod a cikkünket, és megfogadod a benne leírt tanácsokat, akkor te leszel majd az az irigyelt szomszéd, akinek mindenkinél zöldebb a gyepe.
#1 A gyomok és a tarack eltávolítása
Először is érdemes eltávolítani a gyomokat és a tarackokat - ez pedig bizony küzdelmes lesz. Sok esetben ugyanis nem elég a glialkával való permetezés, ez ugyanis csak a felületen tapad meg és nem jut el a gyökerekig.
Könnyen lehet tehát, hogy azt hiszed, látszólag győzelmet arattál: elszáradt a tarack és a gyom, azonban ha nem ásod ki a gyökerét, akkor bizony nem kell neki sok idő, és újra burjánzik majd.
Ilyenkor persze jó ötlet lehet(ne) a rotációs kapa, azonban ez csak feldarabolja a tarackot és annak gyökerét, így kvázi még tovább szaporítod majd az amúgy is invazív gyomnövényt. De akkor mégis: mi lehet a hatékony megoldás a tarack és a gyomok ellen?
A tyúkhúr szerencsére könnyen eltávolítható gyomnövény, elég egyszerűen kesztyűvel kihúzni, hiszen nem ereszt gyökeret, kvázi csak a földfelszínen tapad meg.
(Ezt egyébként tehetjük salátába is, hiszen nagyon magas a C-vitamin tartalma. Plusz pont, hogy a tyúkhúr leginkább a nitrogénben dús talajt kedveli, tehát ha ilyen gyomnövénnyel találkozunk, örülhetünk, mert egészséges a talaj.)
Tarack ellen hatásos, ha ősszel, amikor a növény visszahúzódik, totális gyomirtó szereket használsz. Ilyenkor már ugyanis fel tud szívódni annyira, hogy eljusson a gyökerekig, elpusztítva a gyomnövényt. Sajnos azonban ez sem mindig teljesen hatásos: ha van néhány "túlélő", akkor bizony jövőre ugyanúgy visszatér a növény.
Épp ezért a tarack ellen az egyik leghatásosabb, a kemény munka: ki kell ásni a növényt. Figyelj arra, hogy ne vágd szét a gyökerét, hanem teljesen taracktalanítsd a földfelületet. A kihúzott gyökereket, gyomokat pedig lehetőleg zárd el, vagy - nem túl természetbarát módon - égesd el.
#2 A jó táptalaj
Mielőtt még elvetnéd a fűmagot, biztosítanod kell a gyeped számára egy megfelelő "kuckót", ahol jól érzi magát és meg tud telepedni. Ehhez először kell egy kiadós gyepszellőztetés.
A gyepszellőztető vagy gyeplazító lényege, hogy felszedi a régi, elszáradt, elhalt füvet (gyepfilcet), így sokkal befogadóbbá teszi a talajt az új fűmaghoz.
Miután fellazítottad a talajt, finoman szórj rá friss földet, egyébként a fűmagot elfújhatja a szél, és/vagy összeszedhetik a madarak. (Ráadásul a fűmag elég drága, szóval minden egyes mag aranyat ér.)
Miután végeztél a földezéssel, megfelelő tápanyagot kell biztosítanod a fű számára, hogy szépen növekedjen.
Itt igazából két út áll előtted: az egyik, egy "instant" megoldás, a műtrágyázás. Ez rövid távon ugyan jó alternatívának tűnhet, azonban felborítja a talaj mikrobiológiai egyensúlyát. Ez ahhoz vezet, hogy később egyre több műtrágyára lesz szükség ahhoz, hogy ugyanazt a szép zöld hatást elérd a fűnél, mint a trágyázás elején - tehát kvázi belekényszerülsz egy 22-es csapdájába.
A másik opció a szerves táp, amivel megfelelő tápanyagokhoz juttathatod a talajt, aminek hatására a fű is sokkal szebb, egészségesebb lesz. Tehát nem a füvet kell "etetni", hanem a talajt, aminek a folyománya az, hogy sokkal élettel telibb lesz a fű.
Miután ezzel is készen vagy, gyephengerrel tömörítsd össze a földet, és jöhetnek a fűmagok.
#3 A fűfélék kiválasztása
Mielőtt még fűmagot választanál, tedd fel magadnak az alábbi kérdéseket:
-
Mire szeretnéd használni a füvet? (Vannak gyerekek, háziállatok? Szeretnél rajta focizni, sportolni?)
-
Milyen a talaj?
-
Árnyékos vagy napos helyre szeretnéd? (Árnyékra árnyéktűrő fűmagkeveréket kell ugyanis választanod.)
Egységes gyepet szeretnél vagy olyan keveréket, amiben virágok, egyéb növények is vannak? (Az előbbi több munkával jár, az utóbbi kevesebbel.)
Ha például nem szeretnél nyáron naponta-kétnaponta öntözni, akkor a legjobb, ha szárazságtűrő fűmagot választasz - például a nádképű csenkeszt.
Ahogy írtuk, árnyékos helyre árnyéktűrő fűmagkeverék ajánlott, például a keménylevelű csenkesz.
Ökölszabályként érdemes megjegyezni, hogy sajnos a drágább fűmagkeverék nem véletlenül minőségibb: így ez mellett tedd le a voksodat. Máskülönben fennáll a veszélye annak, hogy újra kell füvesítened, és fajlagosan sokkal többe kerül a gyengébb minőségű fűmagkeverék, mintha a drágábbat választottad volna.
#4 A fű locsolása, ápolása
Még a fű telepítése előtt érdemes kialakítani egy öntözőrendszert, hiszen - főleg az elején - a fűmagokat naponta kell locsolni az első két-három hétben, ha száraz az idő. Azonban, ha erre nincs lehetőséged, akkor egy jó minőségű kerti slag lehet a legjobb megoldás.
Érdemes egyébként a szerves tápot 3 havonta felülvetni, amivel megőrizheted a fű szépségét és egészségét.
Ha pedig már jó erős a fű, akkor jöhet a fűnyírás, majd a kerti partik (amihez kerti bútort az alábbi linken találsz), valamint a grillezés!