Ezek a leggyakoribb problémák a fűtő berendezéseknél – így javítsd meg őket
Murphy törvénye szerint ami elromolhat, az el is romlik. De azért valljuk be, bosszantó, ha épp késő ősszel-télen hibásodnak meg a kazán...
Murphy törvénye szerint ami elromolhat, az el is romlik. De azért valljuk be, marha bosszantó, ha épp késő ősszel és télen hibásodnak meg a fűtőkészülékek. A legtöbb esetben sajnos bizony szakembert kell hívni, de azért vannak olyan problémák, amelyeket házilag is meg lehet oldani.
A cikkben ezeket a gyakori hibákat mutatjuk be és azt, hogyan lehet megjavítani őket.
Kandalló vagy kályha
A kandalló vagy kályha szerencsére nem hibásodik meg a szó klasszikus értelmében. Viszont borzasztóan tud füstölni, ami az egészségre is káros, sőt veszélyes is lehet.
De mit lehet tenni, ha füstöl a kandalló vagy kályha?
Ilyenkor először is azt a legcélszerűbb ellenőrizni, hogy nem dugította-e el valami a kályha füstjáratát, a kályacsövet vagy a kéményt. Ilyenkor érdemes valamilyen hosszú csövet használni, akár csőgörényt is. Persze a legcélszerűbb, ha kéményseprűt hívsz.
Gyakori azonban, hogy egész egyszerűen lehűl a kémény. Ilyenkor megfordul a légáramlás, és a füst ahelyett, hogy felfelé távozna, lefelé dől ki. Ezt egyébként egyszerűen ellenőrizni tudod te is: gyújts meg egy gyufát és helyezd be az ajtón. Ezután nézd meg, hogy a láng lefelé hajlik-e: ha igen, akkor nagy valószínűség szerint emiatt füstöl.
Ilyenkor hasíts fel nagyon száraz fát gyújtósnak, tegyél rá papírt, és gyújtsd meg. Hagyd nyitva a kályha ajtaját, húzd kijjebb a hamuzót és nyisd ki a bejárati ajtót is, hogy átmozgasd a levegőt és minél előbb eltűnjön a hidegdugó a kéményből.
Konvektor és kazán
Gyakori probléma a gázkazánok esetében, hogy az őrláng nagyon gyenge. Ilyenkor előfordulhat, hogy a fúvóka van eltömődve. Ezt csak akkor érdemes kitakarítani, ha értünk hozzá, ellenkező esetben szakembert kell hívni.
Még inkább eltömődött fúvókára lehet gyanakodni akkor, ha a láng sárga vagy vörös színű, ilyenkor ugyanis nemcsak a gáz, hanem a kosz is égni kezd.
Ha a konvektor kikapcsol, szintén többféle ok lehet a háttérben: például a termomágnes hibája, vagy az égéstermék visszaáramlása, ami elnyomja a lángot.
Amennyiben a készülékben van füstgáz-érzékelő (újabb készülékek esetén) és nem lehet begyújtani a kazánt, akkor előfordulhat, hogy ennek meghibásodása okozza a gondot.
Mivel a kazánhoz nagy szakértelem szükséges, ezért csak a használati útmutatóban leírt hibajavításokat kövesd. Ha ez sem oldja meg a problémát, akkor pedig mindenképp hívj szakembert, hogy elkerüld a nagyobb bajt.
Amennyiben kattogó hangot hallasz a konvektorból, nyugodtan hagyd figyelmen kívül, hiszen ez a konvektor természetes velejárója. Felfűtéskor a fém alkatrészek kattognak, ropognak és helyezkednek, úgyhogy ehhez nem kell szakembert hívnod.
Klímák, hőszivattyúk
A klíma viszonylag ritkán hibásodik meg, főleg ha rendszeresen karban van tartva. Érdemes évente egyébként kétszer, egyszer tavasszal, egyszer pedig a fűtési szezon kezdete előtt, ősszel is elvégeztetni a karbantartást egy szakemberrel.
Sokkal gyakoribb, hogy egész egyszerűen a tulajdonosok rosszul használják a klímát. A fűtést a Heat vagy a Nap piktogrammal lehet belőni.
Szintén érdemes tudni, hogy a klíma nem fűt azonnal: idő kell neki, amíg a külső egység is beindul. Miután bekapcsoltad, érdemes tehát várni vele 10-15 percet; általánosságban ugyanis ennyi ideig tart, mire a klíma valóban elkezd meleget fújni.
A régi klímák -5, azonban az újabb berendezések már -25 Celsius fokig is bírják és nem fagynak le. Az úgynevezett kondenvíz pedig teljesen természetes, hogy működés közben távozik az egységből.
Mindazonáltal érdemes havonta egyszer kitakarítani a szűrőt főleg ha égett, furcsa szagot érzel a klíma közelében.
Amennyiben a klíma túlságosan hangosan kattog (némely gyártók termékei kisebb kattogásokat produkálhatnak) előfordulhat, hogy a rosszul van rögzítve a burkolat vagy nem megfelelően helyezted vissza tisztítás után az elemeket, így ezt érdemes ellenőrizni.
Elektromos fűtőpanel
Általánosságban véve az elektromos fűtőpanelek nagyon ritkán hibásodnak meg (a fűtőbetétekre például gyakran 10 év garanciát adnak). Mégis lehet, hogy a helytelen szerelés, használat okoz kisebb bonyodalmakat.
Ha az elektromos fűtőpanel gyakran kikapcsol, pedig nincs elég meleg az adott helyiségben, akkor a készüléket valószínűleg túl magasra szerelted. Érdemes betartani a gyártók által is hangoztatott, 12 centiméteres alapszabályt: ekkora szerelési magasságra érdemes maximum telepíteni őket a padlótól.
Szintén nem szabad elforgatni a fűtőtesteket, mert azzal jelentősen lerövidül az élettartamuk, sőt az is lehet, hogy megégnek a kábelek vagy a fűtőbetét alja. Csak és kizárólag vízszintesen lehet őket felszerelni, lehetőleg nyílászáró alá, a padlótól 12 centiméter magasságban.