Így végezhető el gyorsan és szakszerűen favágás és a tűzifa darabolása
Idén még a vártnál is korábban jött el a fűtési szezon, ami bizony a megnövekedett rezsiárakat nézve talán még nagyobb érvágás...
Idén még a vártnál is korábban jött el a fűtési szezon, ami bizony a megnövekedett rezsiárakat nézve talán még nagyobb érvágás. A fával való tüzelés ugyan nem a legolcsóbb megoldás, de nagyon sok háztartásban fűtenek kályhával, és bizony nem is cserélnék el semmivel a kandalló melegét.
Viszont ezzel is lehet spórolni - a cikkben meg is mutatjuk, hogyan. Először azonban még nézzük meg, mennyibe kerül jelenleg a tűzifa.
A tűzifa ára
Sokféle, különböző tűzifa típus létezik, ilyen például:
- az akácfa,
- a bükkfa,
- a cser,
- a fenyő,
- a kőris,
- az éger,
- a tölgy,
- és a gyertyán.
Ezek közül a cser és a gyertyán fűtőértéke a legmagasabb. Itt érdemes is megállni egy fél pillanatra, hiszen - mivel fajtánként eltérnek a fűtőértékek - így más és más árakkal találkozhatunk. Sőt, tovább bonyolítja az amúgy sem egyszerű helyzetet, hogy a fát árulhatják:
- kilogrammos,
- kalodás,
- köbméteres,
- folyóméteres,
- és mázsás kiszerelésben is.
Ökölszabályként elmondhatjuk, hogy minél inkább feldolgozott a fa, annál drágább. A hasított tűzifa köbmétere, fajtától függően 35-45 ezer forint lehet, egy közepesen szigetelt, 100 nm-es családi házhoz pedig nagyjából 8-10 köbméter fára lesz szükség, hogy kitartson a téli szezonra.
Ha 40 ezer forintos átlagárral számolunk, 10 köbmétert, akkor 400 ezer forintba kerül egy téli szezon fűtése, viszont ezzel a fával már nincs dolgod.
De mi van akkor, ha te magad dolgozod fel a fát?
A tűzifa programról röviden
Az energia veszélyhelyzetre való tekintettel a kormány tűzifa programot indított. A kezdeményezés lényege, hogy háztartásonként legfeljebb 10 erdei köbméter mennyiségben vásárolható hengeres tűzifa, maximalizált áron.
- A kemény lombos fák ára: 30 ezer forint/erdei köbméter (például tölgy, akác, bükk gyertyán),
- a lágy lombos fáké 19 ezer forint/erdei köbméter (például éger, nyár, hárs és fűz),
- a fenyőé pedig szintén 19 ezer forint/köbméter.
Alapvetően a keménylombos fafajokat ajánlják fűtésre - persze ezért is drágább - hiszen ezek jól tartják a meleget és hosszan égnek.
A lágy lombos fákból tehát nagyobb mennyiséget kell vásárolni és így több vele a munka is.
Ha 10 erdei köbmétert vásárolsz, valamely keménylombos fafajtából, és te dolgozod fel, akkor viszont 100 ezer forintot spórolhatsz, és megvan a téli tüzelő is.
Nézzük is meg tehát, hogyan tudod gyorsan, és szakszerűen elvégezni ezt a hadműveletet.
A hengeres tűzifa feldolgozása
A hengeres tűzifa minimum 1 méteres, de hosszabb is lehet, így ennek rönkökre darabolását neked kell elvégezned.
Ezt el tudod végezni
- benzines láncfűrésszel,
- elektromos, akkus láncfűrésszel,
- és szalagfűrésszel is.
Az ölesebb fákhoz (márpedig biztosan lesznek benne ilyenek) elengedhetetlen a nagyobb kraft. Így azt javasoljuk, hogy ha láncfűrészt szeretnél használni, akkor a benzines mellett tedd le a voksod.
Amennyiben láncfűrészt használsz, a legkényelmesebb, ha használsz hozzáfűrészállványt is, így a fa tuti, hogy nem mozdul majd el a helyéről vágás közben. Ez nemcsak biztonságosabb, de jóval gyorsabb is, hiszen nem kell kergetned a láncfűrésszel az elguruló fahengereket.
Tüzifa hasogatása gyorsan (és szakszerűen)
Amikor fahasogatásról beszélünk, Pavlovi reflexként elkezdi érezni az ember azt a tipikus, fájó érzést a derekában, ami hajolgatás közben tör ránk.
A vastagabb fáknál ez a helyzet még durvább, hiszen többször le kell hajolni a hasábokért ugyanannál a rönknél. Na, erre van egy tök jó, egyszerű és olcsó megoldás, amit a YouTube-on találtunk.
Amire szükséged lesz hozzá, az egy gyorskötöző és egy bringa kerékbelső.
Itt láthatod a videót a hasítás menetéről, és arról, hogy mit hogyan kell csinálni:
A hasításnál egyébként aranyszabály, hogy a nedves fát könnyebben tudod felvágni, mivel víztartalom miatt a fa kevésbé tudja elnyelni a rá kifejtett erőt.
Hogy mekkorát kell sújtani persze függ attól is, hogy a fa mennyire göcsörtös. Ezzel kapcsolatban a legpraktikusabb tanács, amit adhatunk, hogy kerüld el az ág helyeket és mindig szálirányban vágd el a fát, úgy könnyebben hasad.
Milyen fejszét vegyek?
A hozzád leginkább élő fejsze méretet úgy tudod kiválasztani, hogy a fejsze feje alatt megfogod a nyelet, majd a karod mellé teszed. A nyélnek pedig olyan hosszúnak kell lennie, mint a kinyújtott teljes karhossznak.
Az ágakhoz, kisebb rönkökhöz ne hasító fejszét, hanem szekercét használj ezekkel a kisebb, könnyebb, egykezes eszközökkel villámgyorsan széthasíthatod őket.
Ha pedig fáj a derekad és már tele a hócipőd a rönkök hasogatásával, akkor nincs mese: be kell ruházni egy rönkhasítóra. Ezek segítségével gond nélkül, és gyorsan felhasíthatod a rönköket anélkül, hogy a fájó derékkal kelljen az ágyba feküdni.
Egy rönkhasító persze meglehetősen drága mulatság, de szerencsére sok helyen lehet bérelni, és minden faluban akad az utcában legalább egy olyan ember, akinek biztosan van az udvarán.
Felhasznált források:
https://www.penzcentrum.hu/otthon/20220807/tuzifa-arak-2022-mennyi-tuzifa-kell-egy-telre-1-m3-tuzifa-hany-mazsa-1127641
https://www.bakonytuzifa.hu/a-fa-futoerteke/
https://zalaerdo.hu/hu/zalaerdo-zrt/tuzifaprogram