Az aszálykár mérséklése: esővíz gyűjtése és egyéb praktikák
Számos szakember kongatja a vészharangot, hogy a klímaváltozás miatt minél előbb lépni kell. Egyrészt át kell alakítani a kerteket...
Számos szakember kongatja a vészharangot, hogy a klímaváltozás miatt minél előbb lépni kell. Egyrészt át kell alakítani a kerteket, és több szárazságtűrő növényt kell ültetni, másrészt a csapadékot is gyűjteni kell, hiszen a víz egyre nagyobb kincs.
Habár az aszály szezonnak (egyelőre) vége, várhatóan a jövő, és az elkövetkezendő idők nyarai még durvábbak lesznek. A száraz időszakok hosszabbodnak, így már most, ősszel érdemes felkészülni ezekre.
Sokan egyenlőségjelet tesznek a klímaváltozás, és a "mind meg fogunk főni" közé. Pedig nem feltétlenül arról van szó, hogy nyáron meleg és pusztító aszály van, hanem arról is, hogy hirtelen akár több hónapnyi csapadék is képes lezúdulni, ami villámáradásokat okoz.
Ezt a csapadékot kell hatékonyan elvezetni és összegyűjteni úgy, hogy később is tudjuk használni.
De mit tehet az, akinek kertes háza van? Hogyan lehet megoldani a vízgyűjtést és a vízelvezetést úgy, hogy a lehető legkisebb legyen a kár, és a legtöbbet spóroljuk?
A vízgyűjtés mellett fontos a komposztálás is
Mielőtt még rátérnénk a téma fő vonalára, érdemes megemlíteni egy egyszerűbb, de szintén hatékony folyamatot, amivel megnövelhetjük a növéyeink túlélési esélyeit: a trágyázást.
A növényi és állati szervestrágyák ugyanis javítják a növények életminőségét, a természetes, szerves talajtakaró pedig védi a földet a kiszáradás ellen. A növényi szerves trágyát otthon is “legyárthatod”, házi komposztálóval, ami a webshopunkban is kapható.
A komposztálás mellett egyébként hasonlóan jó módszer a növények mulcsolása is.
Fontos a mulcsolás
A mulcs szintén természetes talajtakarót képez, amivel több szempontból is védi a növényeket. Egyrészt ugye elzárja a talajt a meleg levegőtől, másrészt pedig így bent tartja a nedvességet és kevésbé száradnak ki a növények.
Ráadásul a lebomló mulcs természetes tápanyagot biztosít a növényeknek.
Az esővíz elvezetése és gyűjtése
A csapadékvíz elvezetése rendeletileg szabályozva van (erről a 253/1997. [XII. 20.] számú kormányrendeletben olvashatsz részletesebben). A lényege, hogy az elvezetett csapadék nem tehet kárt sem más, sem az önkormányzati tulajdonban lévő építményekben, közterületeken.
Az egyik legmodernebb módszer jelenleg az, ha úgynevezett esővíz szikkasztókat telepítünk az udvarra és ezt összekapcsoljuk egy esővízgyűjtő-rendszerrel.
A szikkasztás azt jelenti, hogy az esővizet szakszerűen, akár csövekben, alagutakban elvezetjük egy, a földben lévő rendszerbe. Itt, a szikkasztóban történik meg az esővíz szűrése is.
Hogy mekkora rendszerre van szükség, azt az ereszcsatorna és a tetőfelület nagysága határozza meg. Természetesen minél nagyobb a tető, annál nagyobb szikkasztót kell telepíteni hiszen több esővizet kell elvezetni.
A számítások alapján első lépésként ki kell választani a szikkasztó helyét, és egy annak megfelelő gödröt ásni. Ehhez mindenképp szükség lesz egy munkagépre, hiszen nem egy kis lyukacskáról van szó.
Ezután a gödröt ki kell bélelni geotextíliával, majd fel kell tölteni kulé kaviccsal úgy, hogy föld szintjétől 30 centi elmaradjon. Ezt ismét be kell takarni geotextíliával, majd lefedni földdel. Ügyelj arra, hogy a földet iszapold és tömörítsd, miközben temeted be a gödröt.
Ezután ásóval kiássuk a csövek helyét az ereszcsatornától. A vízelvezető csövek esetén célszerű a szürkék helyett úgynevezett KG csövet (narancssárga színű) használni, ez ugyanis strapabíróbb. Figyelj a csövek folyamatos lejtésére is.
A szikkasztóba lehet elhelyezni esővíztisztítót is, így tisztább vizet kapsz, valamint ki lehet vezetni egy esővízgyűjtő tartályba is.
Természetesen lehet külön is gyűjteni a vizet úgy, hogy közvetlenül az ereszcsatornához helyezed a tartályt. Erre vannak nagyon dizájnos drágább darabok, de kiválóan alkalmasak a csúnyább, de jó ár-érték arányú IBC tartályok is. Ezekbe 1000 liter vizet tudsz gyűjteni, és össze is kapcsolhatod őket, hogy tovább növeld az esővízgyűjtő kapacitást.
Ha zavarnak a tartályok, akkor elsüllyeszheted őket a talajba is. Arra azonban vigyázni kell, hogy a víz ne algásodjon benne.
Ha a földbe süllyeszted, akkor szükséged lesz egy szivattyúra is, hogy feljuttasd a vizet a tartályokból, és ezzel locsolhatod a kerted.
Öntözni csak okosan, szépen...
Az öntözéssel kapcsolatban érdemes pár praktikus tippet megfogadni a nyárhoz kapcsolódóan, hiszen van néhány aranyszabály.
Az egyik, hogy az öntözéshez ne túl hideg vizet használj, hiszen a hideg víztől megsérülnek a növények. Érdemes ezenkívül a növényeket alulról öntözni, a tő környékén, és áztatni a talajt.
Forróságban a legjobb kora reggel locsolni, de este is lehet. Szintén jó ötlet, ha a fák tövénél tányért alakítasz ki (egy pár centis, tányér alakú mélyedést), így ugyanis nem folyik el a locsolóvíz.
Ezekkel a tippekkel egy olyan, önfenntartó kertet hozhatsz létre, ami kibírja a legdurvább aszályokat is, és mérsékli a vízdíjszámlát.